Що треба знати для купівлі індивідуального доїльного апарату?

   З кожним днем технічний прогрес все більше проникає в приватний сектор господарювання. Менше господарів хочуть доїти руками своїх корів. Відповідно, більш актуальним стає питання вибору установки для індивідуального доїння.

   На сьогоднішній день, виробники молочного обладнання пропонують досить широкий вибір установок в різному ціновому діапазоні. При цьому описують кожен апарат як найкращий, надійний, високоякісний і адаптований до важких умов роботи. У контексті цієї пропозиції можуть бути апарати як бюджетного класу, зібрані з морально застарілих комплектуючих, так і флагманські моделі, які можуть безперервно відпрацьовувати по кілька годин, видоюючи при цьому 20 і більше корів підряд за непосильну для звичайного фермера суму.

   Як людині що не розуміється в усіх цих технічніх нетрях, вибрати максимально придатний для її потреб апарат індивідуального доїння, ми розповімо в даній статті.

   Без перебільшення, серцем установки можна назвати вакуумний агрегат. Він служить для створення розрідження в доїльних стаканах, під дією якого молоко витягується з вимені. Від його продуктивності залежить число апаратів і відповідно число тварин, що знаходяться в процесі доїння. Від типу і конструкції залежить тривалість безперервної роботи і умови експлуатації установки.

   Найбільш часто в індивідуальних доїльних установках використовуються вакуумнасоси сухого типу. У більшості випадків виробники позиціонують їх як найнадійніші і безтурботні, бо вони не вимагають мастила, працюють при будь-якій температурі навколишнього середовища і тд. Все це звичайно правда якщо ви доїте всього одну корову (для чого він в принципі і призначений). Але такі умови навряд чи вписуються в умови реальних трудових буднів вітчизняних фермерів. Для тривалого використання більш придатні масляні насоси, але більш докладно ми опишемо нюанси будови і роботи в нашій статті про вакуумнасоси. Зараз головне зрозуміти, що насос це та частина, завдяки якій все і працює. За допомогою створюваного ним вакууму відбувається так необхідний для гарної молоковіддачі масаж вимені, транспортування і збір молока.

   Пульсатор – деталь завдяки якій соски корови не піддаються шкідливому впливу постійного вакууму. З його допомогою підвищується ефективність виведення молока з вимені, завдяки масажу сосків і максимальному наближенню до природного смоктання вимені телям.

   Одними з перших були двотактні пульсатори синхронного доїння типу Майга, які чергують такт смоктання з тактом відпочинку, тим самим дозволяючи шкірі соска відпочити між тактами. В даний час синхронне доїння (це коли такт смоктання відбувається одночасно в усіх сосках) себе практично вичерпало. На зміну йому прийшло так зване попарне доїння, при якому задні і передні частки вимені знаходяться в різних фазах – два соска в фазі відпочинку (стиснення), а два в фазі смоктання (знаходяться під вакуумом). Це дозволило ще ближче наблизитися до природного доїння і тим самим збільшити молоковіддачу. Все вищеописане відноситься до механічних пульсаторів, які нас цікавлять в розрізі індивідуальних доїльних апаратів, тому розглядати новітні електронні пульсатори, що працюють на основі датчика потоку молока ми поки розглядати не будемо.

    Завдяки чому витягується молоко ми розібрали, ці деталі ніяк не контактують з молоком. Тепер черга за тими елементами, з якими молоко безпосередньо контактує. До таких відноситься дійкова гума, молочні шланги, колектор і доїльний бідон. Основний вплив на кількість і якість молока впливає дійкова гума і колектор. В ідеалі, дійкова гума і колектор підбирається індивідуально під ваших тварин, з урахуванням розміру дійок, швидкості молоковіддачі і молокопродуктивності в цілому.

   Дійкова гума – це безпосередній контакт з вим’ям тварини. Вона повинна забезпечувати м’який контакт з соском, щільне прилягання до вимені, але при цьому, не повинна під дією вакууму занадто високо наповзати на вим’я. Наслідком надмірного наповзання на вим’я є перетискання молоковивідних проток вимені. Тому правильно підібрана гума це гарантія повного видоювання і відсутність необхідності в ручному додоюванні. Зазвичай, ресурс гуми дорівнює приблизно шести місяців або 2500 циклів доїння (близько 750 годин) в залежності від того, що настане раніше. Але, наприклад, при використанні дійкової гуми з силікону, ми маємо ресурс у два рази більше, завдяки відсутності у силікона внутрішньої кристалічної структури.

   Колектор – це безпосередній контакт з молоком. У колекторі об’єднується молоко з усіх доїльних стаканів, тому він повинен мати відповідну пропускну здатність. Якщо пропускна здатність колектора менше необхідного, то може відбутися явище мокрого доїння, при якому молоко не встигає виводитись із колектора, і в такті смоктання можливі гідроудари – удари порціями молока по соску вимені. Це створює зайвий дискомфорт тварині і негативний умовні рефлекс на машинне доїння в цілому. В результаті у високопродуктивних корів різко падає надій і повнота видоювання. Так само не варто забувати про те, що від використовуваних матеріалів при виготовленні колектора, залежать органолептичні і фізико-хімічні якості молока.

   Дуже часто на ринку можна зустріти недобросовісних продавців, які під виглядом іменитих брендів продають китайські підробки за дешевшою ціною і з менш якісних матеріалів. Металеві колектора можуть бути виконані, наприклад, не з харчової нержавіючої сталі, як це має бути. Тоді під впливом молока та мийно-дезінфікуючих розчинів окислюватися, і залишати продукти окислення в молоці. Неякісні пластикові колектора мають шорстку структуру поверхні, в якій накопичуються бактерії  що сприяють зниженню якості видоюваного молока.

   Підсумуємо все вище перераховане:

  •    Двигун з вакуумним насосом – орган, від типу і якості якого залежить ціна, ресурс всієї установки, кількість одночасно обслуговуваних корів і тривалість безперервної роботи.
  •    Пульсатор – деталь, яка перетворює постійний вакуум в змінний, який і впливає на соски у вигляді тактів стиснення і смоктання. Від якості виконання пульсатора залежить стабільність його роботи, що відображається на реакції корови до машинного доїння. Доведено, що попарна пульсація сприятливо впливає на підвищення надоїв і якість молока, завдяки більш природному процесу доїння.
  •    Колектор – деталь, в якій об’єднуються потоки молока. Підбирається виходячи із продуктивності вашої корови і морфологічних особливостей вимені (різні колектора мають різну вагу, різні діаметри виходів і обсяги молочної камери). Також прямо впливає на якість молоковіддачі і стан здоров’я вимені. Може значно погіршувати якість молока, при використанні неякісних підробок.
  •    Дійкова гума – найважливіший елемент будь доїльної установки, так як контактує безпосередньо зі шкірою вимені. Має широке розмаїття цін і типорозмірів. Неправильний підбір гуми впливає на здоров’я вимені і повноту видоювання. Неякісні матеріали можуть викликати подразнення шкіри і виникнення мозолів на дійках.
  •    Молочні і вакуумні шланги – те, від чого залежить не тільки зручність користування установкою, але і якість молока (неякісні шланги по аналогії з сосковой гумою, можуть в тріщинах, які утворилися з часом, накопичувати мікроорганізми, які негативно впливають на якість молока).
  •    Бідон для збору молока повинен бути виконаний з матеріалів, максимально інертних до молока, бути стійким до мийки агресивними засобами та максимально гладку внутрішню поверхню. Обов’язковою умовою є можливість стерилізації бідона.

   У статті навмисне не згадувалися такі елементи індивідуального доїльного апарата як рама, ресивер, вакуумрегулятор, доїльні стакани і манометр. Їх ціна більш-менш однакова, і виконувані ними функції необхідно розглядати більше з точки зору зручності користування і естетичних уподобань.