Чи можна поїти телят молозивом із відра?

   Досі актуальною є проблема, коли молозиво, молоко або молокозамінники телятам з перших днів молочного періоду випувають застосовуючи відра, в які їх розливають “на око”. 

   Випування телят молозивом, молоком або їх замінниками з відра – найвідоміший способ в більшості вітчизняних господарств. Це потребує мінімальних фінансових затрат та мінімальних затрат праці обслуговуючого персоналу. Але головна проблема в тому, що голодне теля жадібне до молока,  п’є швидко і захлинається. Тим паче якщо йому лише два дні, то воно ще і не знає як його потрібно пити.

   Додамо також до цього людський фактор, коли наприклад, в телятниці не було настрою, і вона плюхнула йому в відерце скількісь молока, та й пішла собі далі поратись. А чи вип`є те молоко теля, чи переверне відро та розіллє, то вже не її проблеми (принаймні вона так гадатиме). Додамо до цього відсутність будь-якого контролю за тим, скільки теля випило. А це дуже важливо, бо якщо теля недоотримає своєї норми, воно втратить так необхідні імунні тіла. Якщо ж вип’є над норму, можливі розлади ШКТ та діарея, чого також допустити неможна!

   Маленьке телятко в своєму житті керується лише первинними інстинктами – рефлексами.

pravelnaya-vybojka-stoya-300x221 Чи можна поїти телят молозивом із відра?

   Рефлекс ссання – фізіологічний і життєво необхідний, при ньому у теляти виробляється більше слини для допомоги в перетравленні молока. При ссанні, завдяки відповідним рухам мязів голови та шиї (теля п`є молоко із піднятою до гори головою), посилюється рефлекс змикання стравохідного жолобу, що не дає молоку потрапити в рубець. Порційне поступання молока в стравохід та сичуг запобігає потраплянню молока в легені, а при поступовому потраплянні в сичуг не викликає спазму кишківника. 

 

nepravilnoe-300x208 Чи можна поїти телят молозивом із відра?

   Саме тому,  перші 3-5 днів випоювати молозиво теляті краще з пляшки або відра із соскою. Застосування їх фізіологічно нагадує ссання вимені корови. Тонка цівка і повільне споживання молозива сприяють змішуванню його зі слиною і гарній засвоюваності в сичузі. Великі порції молозива, випитого з відра великими ковтками, розсовують стравохідний жолоб, потрапляють в сітку і рубець, викликаючи захворювання теляти. Крім того, в сичузі великі порції молозива, не встигаючи піддатися впливу сичужного соку, згортаються в щільні згустки, загнивають і викликають розлади травлення.

   Лише з шостого дня слід привчати телят пити з відра! Для цього відро з молоком стискають колінами і, обережно нахиливши мордочку теляти в відро, дають йому посмоктати пальці, змочені в молоці. Як тільки теля починає смоктати, пальці прибирають. 2004_03-300x211 Чи можна поїти телят молозивом із відра?Зазвичай цю процедуру доводиться повторювати кілька разів, перш ніж теля навчиться пити молоко самостійно.

   Таким чином, коротко дізнавшись про те, як і чому необхідно випувати телят, ми можемо відповісти на поставлене в початку питання. Так, поїти телят із відра можна, але краще за все лише після досягнення ними шестиденного віку. В перші дні молозивного періоду використовуйте пляшки або відра із сосками.

   Здорові телята – це міцне поголів’я в майбутньому, та запорука Ваших прибутків!